Bydgoska 23, Bydgoszcz
stowarzyszeniemsf@wp.pl

Członkowie stowarzyszenia walczą o prestiżowy tytuł „Osobowości Roku 2017”

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu

Członkowie stowarzyszenia walczą o prestiżowy tytuł „Osobowości Roku 2017”

W kolejnej edycji prestiżowego plebiscytu Gazety Pomorskiej nominowano zostało dwóch członków Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. W kategorii „Samorządność i działalność społeczna” nominowana została Hanna Rzadkosz-Florkowska. Natomiast w kategorii „Kultura” nominowany został Damian Amon Rączka. Zachęcamy  gorąco do głosowania w plebiscycie Gazety Pomorskiej. Głosowanie trwa do 6 lutego do godziny 21.00.

Hanna Rzadkosz-Florkowska. Osobowość Roku w kategorii Samorządność i społeczność lokalna
SMS pod nr 72355 o treści LOK.113  (2,46 z Vat)

Hania jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Urocza, dynamiczna, kreatywna i całkowicie oddana sprawom dzielnicy oraz jej rewitalizacji. Rodowita mieszkanka Fordonu. Każde jej działanie na rzecz lokalnej społeczności to głęboko przemyślany plan, realizowany z żelazną konsekwencją. Jest niedościgłym wzorem dla wielu z nas, a i tak nad większością góruje wzrostem. Osoba o niebanalnym poczuciu humoru, olbrzymiej wrażliwości i wielkiego serca. Nadrzędnym celem naszej Hani jest przywrócenie Wisły Bydgoszczy. To z jej inicjatywy nasze Stowarzyszenie aktywnie włączyło się w „Rok Rzeki Wisły 2017” To ona nawiązywała kontakty z ludźmi żyjącymi nad rzeką, dzięki czemu zaczęli zawijać do nas flisacy, żeglarze i kajakarze. Jest autorką i inicjatorką wypraw „birdwatchingowych” czyli wypraw poszukiwaczy ptaków. Od początku do końca zaplanowała każdy szczegół, zarażając przy okazji swoim entuzjazmem ludzi, którzy nigdy o takich tematach nie myśleli. Jest autorką, wraz z ornitologiem Dawidem Kilonem, publikacji „Wisła w Bydgoszczy Fordonie” Wymyśliła wycieczkę „Wisła w Fordonie” która została zrealizowana w 2017 roku. Za te sprawy wiślane, za upór aby nabrzeże koło Fordonu zostało zrewitalizowane ,nazywamy naszą Hanię „Syrenką”, naszą fordońską „Syrenką” Dzięki niej Bydgoszcz faktycznie zacznie leżeć nad Wisłą.

 Damian Amon Rączka. Osobowość Roku w kategorii Kultura  SMS pod nr 72355 o treści kult.154 (2,46 z Vat)

Damian to osoba charyzmatyczna, wesoła oraz bardzo oddana sprawom Starego Fordonu. Od wielu lat prowadzi wycieczki po naszej dzielnicy. Współpracował z Fundacją Fordońska Moc, w ramach Fordońskich Nocy Sztuki. Od prawie czterech lat działa w ramach Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Jest jednym z współautorów pierwszej inscenizacji historycznej, czyli „Bitwy o Fordon 1939/1945”, oraz narratorem kolejnych dwóch. Zainicjował poszukiwanie macew, czyli reliktów z cmentarza żydowskiego na terenie naszej dzielnicy. Do dziś zgromadzono ponad 50 różnej wielkości fragmentów, które oczyścił i wykonał dokumentację. W 2017 roku plon tych działań trafił do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Pomysłodawca oraz główny koordynator wydarzenia ‘’Jedno Miasto Trzy Kultury’’ w latach 2016/17. Za edycję z roku 2017 pt „Trzy Świątynie Trzy Nacje” dostaliśmy ogólnopolska nagrodę w 25 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Od dwóch lat współpracuje z Fundacją dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jest współautorem Spacerownika „Fordoński Sztetl”(2016), „Wisła w Bydgoszczy Fordonie”, oraz autorem „Spacerownika Śladami Historii Żydów Bydgoskich” (2017). Ponadto współtworzył stronę internetową „Nasza Bydgoska” z opisem ulicy Bydgoskiej (2016) oraz Rynku (2017) Jest autorem dziesięciu wycieczek tematycznych, realizowanych na terenie Fordonu. W roku 2017 poprowadził ich blisko 30. Dotyczyły rożnych dziedzin historii, kultury, przemysłu oraz religii naszego regionu. Jest administratorem i autorem tekstów strony FB ‘’Starofordoński Spichlerz Historii’’ na której opisuje bogatą i arcyciekawą historię Fordonu oraz jego mieszkańców. Od legendy o świętym Wojciechu, poprzez procesy czarownic, na sprawach współczesnych kończąc. Jego zaangażowanie w promowanie historii Fordonu w pełni zasługuje na głos.