Bydgoska 23, Bydgoszcz
stowarzyszeniemsf@wp.pl

Stowarzyszenie na II Gali Orderu Rzeki Wisły

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu

Stowarzyszenie na II Gali Orderu Rzeki Wisły

22-23 lutego w przepięknym Sandomierzu odbyło się ważne święto wiślanego środowiska – II Gala Orderu Rzeki Wisły. Wspaniałe spotkanie miłośników i promotorów Wisły, mieszkańców „najdłuższej wioski w Polsce”, jak to określił tegoroczny kawaler Orderu szyper Jarosław Kałuża. Laureat tej wielce zasłużonej nagrody jest twórcą Królewskiego Flisu, który od 14 lat spływa Wisłą od zerowego kilometra żeglownego do Gdańska. Nasze Stowarzyszenie z radością gości flisaków od kilku lat w Starym Fordonie.

Oprócz uroczystej ceremonii wręczania niezwykłych wyróżnień, odbył się m. in. pasjonujący panel szkutniczy, gdzie nieliczni w Polsce pasjonaci i twórcy tradycyjnych drewnianych łodzi wiślanych prezentowali swoje prace oraz dzielili się wiedzą, którą cierpliwie odtwarzają z lokalnych tradycji. Podczas Gali została wręczona nagroda Mistrza Szkutnictwa Tradycyjnego, którą otrzymał Wacław Witkowski, autor kilku galarów oraz szkut wiślanych, inicjator powstania Cechu szkutników i flisaków.

Gala była obudowana innymi ciekawymi wydarzeniami towarzyskimi, kulturalnymi, dyskusyjnymi. Przede wszystkim była ważnym spotkaniem środowiska, które rośnie w siłę i coraz dobitniej precyzuje swoje potrzeby, oczekiwania i plany.

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu było także tam reprezentowane, Bydgoszcz-Fordon jest znany na wiślanej mapie. Również nasze plany stają się coraz bardziej realne. Zrewitalizowane nabrzeże i port, tereny rekreacyjne i plaża, łodzie i pływanie po Wiśle to część naszej przyszłości, przyszłości Starego Fordonu 💙
Hania (SMSF)