Bydgoska 23, Bydgoszcz
stowarzyszeniemsf@wp.pl

Narodowe Czytanie w Starym Fordonie – relacja

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu

Narodowe Czytanie w Starym Fordonie – relacja

Wojewódzka oraz Miejska Biblioteka Publiczna, wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu była organizatorem drugiej w naszej dzielnicy akcji Narodowe Czytanie. W tym roku prezentowano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Jako że aura była kapryśna czytanie odbyło się w synagodze przy ulicy Bydgoskiej. Wśród osób które zmierzyły się z tekstem tej sztuki, byli min. prezydent m. Bydgoszczy Rafał Bruski, proboszczowie obu parafii Starego Fordonu, poseł na sejm RP Piotr Król, radni miasta Bydgoszczy, przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej, oraz uczniowie. Wszyscy bardzo poważnie podeszli do zadanego im tekstu. Toteż niektóre wykonania mogły powalić na kolana nawet tych wybrednych słuchaczy. „Wesele” ma to do siebie że jest sztuką niezmiennie aktualną. Trudno powiedzieć kto ponosi winę za ten stan rzeczy, czy to zasługa genialnego autora, czy może niezmienność naszych zachowań.

W przerwie mini recital wykonali Piotr Zaporowicz i Jarosław Wardowski. Dużą gratką dla koneserów książek, była możliwość otrzymania takowej za darmo, z okolicznościową pieczątką nawiązującą do tej ogólnopolskiej akcji. Było w czym wybierać. Najbardziej cieszył widok młodych lub bardzo młodych ludzi, którzy prosili o więcej niż jedną pozycję. W czasach kiedy 2/3 Polaków nie przeczytało ani jednej książki, takie zainteresowanie ma wyłącznie pozytywny wydźwięk.

Tuż po zakończeniu Narodowego Czytania, Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprosiło wszystkich chętnych na wycieczkę po Fordonie. Do grupy dołączyli wolontariusze z „Wiatraka” wraz z nader sympatycznym tłumaczem. I tak o historii miasta Fordon mogli posłuchać młodzi ludzie z Portugalii, Hiszpanii i Węgier. Wycieczka rozpoczęła się w synagodze, następnie uliczkami dzielnicy do „Macewowni”, aby dalej przez Rynek, kościół św. Jana i Zakład Karny zakończyć się nad Wisłą. Ponad dwie godziny minęły równie szybko, jak lektura „Wesela”

 

 

 

 

Amon (SMSF)