Bydgoska 23, Bydgoszcz
stowarzyszeniemsf@wp.pl

Fordon powrót do Macierzy 20.01.2023

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu

Fordon powrót do Macierzy 20.01.2023

W 103 rocznicę odzyskania Niepodległości przez mieszkańców Bydgoszczy i Fordonu, ongiś odrębnymi miastami, odbyła się w Starym Fordonie rekonstrukcja historyczna. Scenariusz opraliśmy na artykule z prasy oraz dwóch pocztówkach ze stycznia 1920. Zamiarem SMSF było włączenie do historycznego widowiska jak największej liczby młodzieży oraz mieszkańców.

„Fordon powrót do Macierzy” rozpoczął się Mszą Świętą. Następnie z Rynku w stronę mostu ruszył uroczysty pochód z orkiestrą i kompanią reprezentacyjną Wojska Polskiego na czele. Przemarszowi towarzyszyły poczty sztandarowe i setki uczestników. Na Rondzie dr Buxakowskiego powitaliśmy gen. Dowbor-Muśnickiego któremu towarzyszył 16/2 Pułk Ułanów Wielkopolskich i piechota Armii Wielkopolskiej. Wspólnie wróciliśmy na Rynek gdzie okolicznościowe przemowy wygłosili minister Łukasz Schreiber, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Mikołaj Bogdanowicz i wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. Rys historyczny przedstawił Damian Amon Rączka z SMSF.

Złożeniem wieńców pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych zakończyliśmy część oficjalną.

W godzinach popołudniowych w kościele pw. św. Mikołaja odbył się uroczysty koncert pieśni patriotycznych z udziałem solistów i orkiestry Wojska Polskiego. Przez kolejne dwa tygodnie na Rynku w Starym Fordonie będzie można oglądać wystawę zdjęć zorganizowaną przez IPN oraz zbiory pocztówek z archiwum SMSF

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w wydarzenie „Fordon powrót do Macierzy”

Stowarzyszenie MSF